Perka mišką

6 min. skaitymo

Supirkėjai perka mišką: ką reikia žinoti?

Mūsų interneto svetainėje yra daugiau kaip 200 įmonių, kurios perka mišką Lietuvoje. Dažniausiai miškas būna perkamas su žeme arba tik išsikirtimui. Daugelis įmonių perka bet kokios rūšies mišką, tačiau prieš sudarydami sandorį dar kartą perklauskite ir pasitikslinkite. Kuris variantas jums tinkamesnis turite nuspręsti patys. Arba sprendimą galbūt priimsite perskaitę mūsų patarimus. 

Jei galvojate apie mišką be sentimentų, kaip galimybę gauti papildomų pajamų, tai siūlome parduoti ir nesukti sau galvos. Nes norint, kad miškas klestėtų reikia juo rūpintis, jame ūkininkauti. Miško savininkui tenka savarankiškai gilinti žinias ir prisiimti atsakomybę vykdant miško atkūrimo, įveisimo, priežiūros ir apsaugos darbus. Jei norite, kad pušis išaugtų į vertingą rąstinę medieną, ją reikia augančią genėti. Miško priežiūra ilgas ir sunkus darbas. Juk medis auga apie 70-90. Taigi jūsų darbo vaisiais galės džiaugtis vaikai ar anūkai.

Prieš 20 metų valstybiniai miškai sudarė apie 93,8 proc., dabar jie užima 49,7 proc. visų miškų ploto. Privatūs miškai sudaro 39,4  proc. visų miškų ir juos atkuriant taikomi tik minimalūs teisės aktų reikalavimai. Specialistai pastebi, kad žmonės atgavę nuosavybės teisę į mišką nelabai žino ką su juo daryti.  Miško savininkai  su mišku gali elgtis kaip tinkami (be abejo, paisydami LR įstatymų ir nuostatų), parduoti, pirkti ir t.t. Lietuvoje yra nemažai įmonių, kurios perka mišką. Tiek internete, tiek spaudoje nuolat prieš akis šmėžuojantys skelbimai, kad „brangiai perkame mišką“ skatina suklusti ir pamąstyti. Miško savininkai dažnai svarsto ar verta parduoti dabar ar laukti pelningesnio pasiūlymo.

LR Miškų įstatymas taip apibrėžia miško sąvoką – miškas, ne mažesnis kaip 1 ha miško plotas, apaugęs medžiais, kurių aukštis natūralioje augavietėje ne mažiau kaip 5 metrai, kita miško augalija, taip pat išretėjęs ar dėl žmogaus veiklos bei gamtinių veiksnių netekęs augalijos (kirtavietės, degvietės, aikštės). Prieš svarstant apie miško pirkimą, reiktų išsiaiškinti koks jūsų požiūris į patį mišką: ar žiūrite kaip į vertybę, ar kaip į priemonę gauti papildomas pajamas.

Miškininkai pastebi, kad pirmaisiais nepriklausomybės metais miško plotai didėjo sparčiau. Kadangi daugėjo miško, daugėjo ir kirtimų. Pasikeitus santvarkai, keitėsi ir žmonių mentalitetas, požiūris į mišką. Nepriklausomybės pradžioje dar jautėsi sovietinio mąstymo palikimas, žmonės taip netroško pelno, į mišką žiūrėjo ne vien tik kaip į medienos, pelno ar gero gyvenimo šaltinį.  Per ketvirtį amžiaus požiūris aiškiai išsikristalizavo. Mokslininkams atlikus tyrimą Lietuvoje paaiškėjo, jog 3 iš 4 grupių atstovai vis dėl to akcentuoja kirtimą, pajamas iš miško. Vieni jų verslininkai, galvoja apie ilgalaikį ūkininkavimą, kiti tikisi tik trumpalaikės naudos. Miškininkai pastebi, kad dabartiniams miško savininkams trūksta ūkininkavimo žinių ir veiksmingos organizacinės struktūros, nors yra ir keletas privačių miškų asociacijų.

Į ką reiktų atkreipti dėmesį perkant mišką?

Jei asmuo  perka mišką pirmą kartą turėtų į šiuos patarimus atkreipti daugiau dėmesio. Dažnai atrodo, kad miško įsigijimas prilygsta paprasto sklypo ar tiesio žemės valdos įsigijimui. Tačiau taip toli gražu nėra. Keletas nesėkmingų žingsnių ir jūsų puiki investicija gali virsti santaupų praradimu. Todėl, jei iš anksto žinosite apie galimas klaidas, greičiausiai jų išvengsite.

Vienas iš svarbiausių patarimų, kad prieš pirkdami mišką turite pasitarti su profesionalu. Reikia pastebėti, kad miško valdos pardavėjas, nors ir puikiai išmano šią sritį, tačiau svarbiausius dalykus gali nutylėti. Todėl ieškokite profesionalo, kuris būtų nepriklausomas ekspertas. Ką gali patarti miškininkystės sritį išmanantis specialistas:

  • Padės nustatyti svarbiausius miško valdos elementus, tokius kaip miško grupė, apsaugos rėžimas.
  • Įvertins kas yra miško valdos kaimynai. Tai gana svarbu, nes jei kaimynai neprižiūrės savo miško valdos, jūs taip pat galite turėti problemų. Pavyzdžiui, kenkėjai iš kaimyno miško valdos gali atsikraustyti ir pas jus. Tokiu būdu mediena gali būti sugadinta, o nuostoliai gali siekti ne vieną tūkstantį eurų.
  • Specialistas galės įvertinti kada bus galima kirsti medžius, kokios rūšies medžiai yra miške. Nuo to kokios rūšies medžiai dominuoja miške priklausys ir parduotos medienos pelnas.
  • Ir vienas iš svarbiausių dalykų tai padės įvertinti miško valdos vertę.

Jei dar turite klausimų dėl dokumentų sudarymo, pavyzdžiui pirkimo pardavimo sutarties, tuomet nepakenktų pasikonsultuoti ir su teisininku. jei kruopščiai atliksite namų darbus, tai yra iš anksto pasiruošite pirkimo pardavimo procesui, tuomet visas procesas vyks sklandžiai ir nepareikalaus jūsų nervų resursų.

Perka mišką bet kokios grupės?

Prieš pradėdami bet kokią ūkinę veiklą, turime išsiaiškinti miško valdai taikomus reikalavimus ar gamtosauginius apribojimus. Bene didžiausią įtaką ūkinei veiklai turi miškų grupė. Todėl dažnai tiek perkantys tiek parduodantys mišką turi atkreipti dėmesį į šį aspektą. Nes jei nupirksite mišką rezervate, tuomet negalėsite vykdyti bet kokios veiklos.

  • Prie pirmosios grupės miškų priskiriami rezervatai, kuriuose draudžiama bet kokia veikla, dažnai – netgi įeiti į juos. Privačiose valdose šios grupės miškų tikriausiai nėra, tačiau daugelis savininkų yra prisiėmę įsipareigojimus nevykdyti jokios ūkinės veiklos kertinėse miško buveinėse.
  • Antros ir trečios grupės miškuose smarkiai padidintas brandaus miško amžius, ribojamas kirtimo laikas. Čia pagrindiniai kirtimai nevykdomi nuo kovo 1 dienos iki rugpjūčio 1 d. Ugdomieji kirtimai nevykdomi nuo kovo 1 iki liepos 1 d.
  • Ketvirtai grupei priklauso ūkiniai miškai, bet ir juose jaunuolynų ugdomieji kirtimai draudžiami nuo balandžio 1 d iki birželio 1 d. Retinimo, einamieji kirtimai draudžiami gegužės 1-liepos 1 d.
  • Jei miške yra kurtinių tuokvietė ar jos apsaugos zona, visi kirtimai draudžiami nuo sausio iki rugsėjo 1 dienos.

Jei nusprendėte, kad rūpintis mišku yra ne jums, rekomenduojame susirasti patikimą įmonę, kuri perka mišką ir perduoti turtą kitiems. O jei nusprendėte, kad miškas jums ne tik patraukli investicija, bet ir vertybė, tuomet galite sudalyvauti kasmet urėdijose rengiamuose miško savininkų kursuose. Šiuo metu yra sukurta efektyvi  miško savininkų konsultavimo ir mokymo sistema.

Kitos naujienos

Kada mišką verta parduoti?
0 min. skaitymo

Kada mišką verta parduoti?

Plačiau 2020-04-06
„Atgal į gamtą“: pasaulis atranda natūralumą
0 min. skaitymo

„Atgal į gamtą“: pasaulis atranda natūralumą

Plačiau 2020-02-29
Miško kaina - kas daro jai įtaką?
3 min. skaitymo

Miško kaina - kas daro jai įtaką?

Plačiau 2016-06-17

Šimtai įmonių norėtų įsigyti miško.
Ar norite gauti jų pasiūlymus?