Miško medyno auginimą prižiūri ne viena karta. Todėl kiekvienas miško savininkas turi žinoti, kad jo veiklos rezultatus paveldės jo vaikai ir vaikaičiai. Ir nuo dabartinių miško savininko veiksmų priklauso ar jie paveldės vešlų ir išpuoselėta mišką ar gamtos nusiaubtą, neprižiūrėtą miško valdą. Pastebima, kad miškotvarkos projektuose būna pateikiama ne visiškai teisinga informacija. Taip atsitinka todėl, kad specialistas ruošiantis miškotvarkos projektą praleidžia visiškai nedaug laiko miško valdoje. Todėl būtina, kad šiame procese kuo aktyviau dalyvautų miško savininkas. Labai svarbu, kad miško savininkas būtų puikiai susipažinęs su savo miško valda. Tačiau neretai pasitaiko, kai miško savininkas paveldėjęs ar nusipirkęs mišką visiškai jo nepažįsta. Šiame straipsnyje trumpai pakalbėsime apie perbrendusius medynus. Galima sakyti, kad perbrendę medynai tai blogo ūkininkavimo pasekmė. Ką reiktų daryti, kad ne tik pagerėtų jūsų turimos miško valdos situacija, bet ir būtų galima pagerinti visos miškininkystės ateitį. Aktuali problema tai perbrendę medynai. Pagrindinės jų atsiradimo priežastys:
- Seniau buvo gaunama gerokai mažiau brandžios medienos. Todėl miškininkai dėjo visas pastangas, kad tą medieną išauginti. Ir šiandien turime rezultatą.
- Griežti miškininkystės įstatymai. Gana sunku suprojektuoti perbrendusio medyno kirtimą.
Specialistai teigia, kad reikalinga griežtai kontroliuoti perbrendusius medynus. Negalima kirsti ką tik brandžiais tapusių miško medynų. Nes tie medynai dar gali augti. Ir kuo ilgiau jie bus prižiūrimi ir nekertami, tuo daugiau sukaups geros kokybės medienos. Svarbu stebėti, kad prieš medynai, kurie 20-30 metų peržengė brandos ribą būtų kertami. Nes tada prasideda natūralus medyno irimas, todėl medienos kokybė prastėja labai sparčiai. Specialistai pastebi, kad Lietuvoje yra nemažai perbrendusių medynų. Jie įtakoja anglies kaupimąsi miške. Paskaičiuota, kad kiekvienais metais apie keturi milijonai kubinių metrų medienos žūva, nes daug medžių išverčiama. Turbūt teko pastebėti, kad Lietuvoje padažnėjo audros ir vėtros. Po tokių gamtos „pasiautėjimų“ miške būna išverstas ne vienas medis, o dažnai ištisi jų plotai. Tokios vietovės miške yra tikri ligų židiniai. Aišku, jei miško savininkas nepasirūpina išverstus ar nudžiūvusius medžius pašalinti iš miško. Tačiau, kokybiškai ūkininkaujančių miško savininkų nėra daug. Todėl žuvę medžiai gali paversti niekais ne vienos kartos triūsą puoselėjant savo mišką.