Jei ieškote kas parduoda mišką, tuomet šis straipsnis kaip tik jums. Jame trumpai aptarsime kokius svarbiausius dalykus turite žinoti, kad pardavimas vyktų sklandžiai ir greitai. Tik prieš imdamiesi pardavimo proceso nuspręskite ar parduosite mišką su žeme ar tik mišką išsikirtimui.
Miško pardavimas ir reikiami dokumentai
Sužinokite detaliai kokie dokumentai yra reikalingi miško pardavimui. Tenka pastebėti, kad tvarka ir įstatymai keičiasi. Todėl prieš keletą metų galiojusi tvarka gali būti pasikeitusi. Turite turėti visus reikalingus leidimus. Taip pat peržiūrėkite ar nuosavybės dokumentai pilnai sutvarkyti. Jei yra daugiau nei vienas savininkas, tuomet pirmiausia pirkti teisę mišką turi bendrasavininkai. Dažnai miškų savininkai mano, kad jei parduoda mišką tai galiu parduoti kam tik panorėjęs. Jei parduodate mišką išsikirtimui, turite turėti miškotvarkos projektą. Miškotvarkos projekte numatytas valdos žemės planas su jame pažymėtais medynais. Taip pat numatyti geriausi miško atkūrimo būdai. Miškotvarkos projektas nereikalingas, jei bus vykdomi kirtimai mažesniame nei 3 hektarai ploto. Jei bus vykdomas tik miško kirtimas reikalingas raštiškas bendrasavininkų sutikimas. Leidimus kirsti mišką išduoda regionų aplinkos apsaugos departamentų agentūros.
Parduoda mišką su žeme ar išsikirtimui?
Spaudoje ar internete galima rasti skelbimų, kad parduoda mišką su žeme arba tik išsikirtimui. Taigi koks skirtumas? Jei miškas parduodamas su žeme, tuomet vis atsakomybė už miško priežiūrą, medelių atsodinimą pereina naujam savininkui. Jūs galite sakyti visiškai atsikratysite atsakomybės ir liksite be įsipareigojimų. Su įsipareigojimais ir atsakomybe taip pat neteksite ir galimybės ateityje uždirbti iš savo miško. Taip pat negalėsite palikti palikimo savo vaikams ir anūkams. Jei miškas atiteko iš jūsų prosenelių, turite gerai pagalvoti ar norite prarasti savo giminės palikimą. Tačiau tame esti ir privalumų. Jei parduosite mišką su žeme greičiausiai gausite visą pinigų sumą iš karto. Tik paskaičiuokite ar jūsų miškas jums kaip nuosavybė priklausė daugiau nei 5 metai. Jei penkių metų termino neišlaikėte tuomet valstybei reiks sumokėti Gyventojų pajamų mokestį 15 proc. Daugelis miško savininkų parduoda mišką neatkreipdami dėmesio į šį punktą. O kai paskui sužino, kad reikia sumokėti mokesčius lieka labai nusivylę. Jei mišką parduosite išsikirtimui, tuomet turėsite atsodinti mišką. Specialistai teigia, kad privačių miškų savininkams labiau apsimoka parduoti mišką išsikirtimui, nei pasirūpinti mišk kirtimu, medienos išvežimu ir pardavimu. Taip manoma, kad valstybei reikalinga sumokėti 5 proc. mokesčių. Jei norite skubiai parduoti mišką, tai pats greičiausias ir lengviausias būdas parduoti jį su žeme. Tuomet jums jau nereiks sukti galvos dėl miško atsodinimo, jo priežiūros ir kitų darbų.
Kada verta parduoti mišką?
Pastebima, kad pastaruoju metu mišką parduoda tie miško savininkai, kurie norėjo gauti greitą pelną. Tačiau pastebėjo, kad greitą pelną gauti yra gana sunku. Buvo metas, kada tiesiog masiškai buvo perkamas miškas. Manoma, kad tai viena iš pačių pelningiausių investicijų. Tačiau praėjus šiek tiek laiko savininkai pamatė, kad pelnas nėra jau toks greitas. Taip pat rekomenduojama parduoti mišką, jei savininkai gyvena gana toli nuo savo turimos miško valdos. Visų pirma todėl, kad mišką reikalinga prižiūrėti. O savininkai gyvenantys toli nuo savo turimos miško Atkreipkite dėmesį, kad jei valdote ir subrendusį mišką, jį reikia kirsti, prižiūrėti, nes kitu atveju iš jo gali likti tik mediena tinkama malkoms. Norime iš karto perspėti planuojančius parduoti mišką, kad nesusigundytų supirkėjais, kurie siūlo didelę miško kainą. Nieko bloga gauti ar norėti gauti šiek tiek didesnę kainą. Juk kaina už kurią parduodamas miškas būna dažniausiai susitarimo reikalas. Tačiau, jei jūs nežinote kokios vertės yra jūsų miškas, tuomet geriau pasisamdykite patikimą konsultantą arba susiraskite patikimą miškinkystės įmonę.
Susiraskite patikimą miškininkystės įmonę
Daugeliui turbūt kiltų klausimas surasti patikimą įmonę, kad ne tik dokumentus sutvarkytų, bet ir pardavėjas gautų visus pinigus.. Šis klausimas buvo vienas iš aktualiausių norintiems parduoti mišką. Matydami tokį poreikį ir sukūrėme unikalią ir Lietuvoje neturinčia analogų platformą – branginu.lt. Mūsų duomenų bazėje - daugiau nei 200 miškininkystės įmonių, taigi galite nedvejodami pasirinkti labiausiai patikusią įmonę ir pradėti derybas. Atkreipkite dėmesį, kad prieš imantis bet kokių veiksmų turite sudaryti sutartį. Ir sutarties punktus atidžiai perskaitykite, nepagailėkite tam laiko. Atkreipkite dėmesį į tai kokia išmokama suma nurodyta. Ar ji nurodyta su mokesčiais ar be jų. Taip pat atkreipkite dėmesį į tai kas pasirūpins miško atsodinimu. Po miško iškirtimo jis turi būti atsodintas per tris metus. Jei parduodate mišką išsikirtimui iš jūsų bus išskaičiuoti mokesčiai, kurie turi būti sumokėti valstybei.