Miško kirtimo rūšys

2017-05-31 2 min. skaitymo Miško kirtimo rūšys
Artėjant vasarai dažnas miško savininkas suskumba planuoti miško kirtimus. Dažnai vasarą patogiausias metas kirsti medžius, nes būna sausa, patogu įvažiuoti technikai. Kitais metų laikais miškas būna drėgnas, šlapias. Tačiau ar vasarą pats tinkamiausias kirtimams? Skaitykite toliau ir sužinosite pagrindines miškų kirtimo taisykles, kurias turi žinoti kiekvienas miško savininkas. Kaip sakoma, nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės. Todėl už netinkamus kirtimus dažnai galima susilaukti ne tik įspėjimo bet ir nemenkos baudos. Taigi visi miško savininkai privalo vadovautis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintomis taisyklėmis, kurios išleistos 2010 metais. Šiose taisyklėse numatyta, kad miško kirtimai yra klasifikuojami į pagrindinius, ugdomuosius, specialiuosius ir sanitarinius.

Pagrindiniai miško kirtimai

Pagrindiniai miško kirtimai dar skirstomi į atrankinius, plynuosius ir atvejinius. Pagrindiniai miško kirtimai vykdomi kada norima kirsti brandžių medžių medieną. Po tokių kirtimų reikalinga sudaryti sąlygas tokiems medynams iš naujo atsikurti. Svarbu, kad būtų išsaugota miško biologinė įvairovė. Biologinė miško įvairovė saugoma, kuomet paliekama ne mažiau kaip 7 gyvi medžiai. Gana svarbu atkreipti dėmesį, kad kirtimai nebūtų vykdomi aplink retų paukščių lizdavietės.

Ugdomieji miško kirtimai

Ugdomieji miško kirtimai tikslai yra formuoti tikslinę medynų rūšių sudėtį, reguliuoti jų struktūrą ir tankį, gerinti medynų produktyvumą. Miško savininkams svarbu atkreipti dėmesį, kad jie privalo vykdyti jaunuolynų ugdymo kirtimus. Kuomet jaunuolynuose stelbiamos tikslinės medžių rūšys, svarbu tas rūšis išsaugoti. Lapuočių medynuose ugdomieji kirtimai vykdomi šeštaisiais medžių augimo metais. Spygliuočių jaunuolynuose tokie kirtimai vykdomi nuo aštuntųjų medžių augimo metų.

Specialieji miško kirtimai

Specialieji miško kirtimai tai kraštovaizdžio formavimo kirtimai. Tokie kirtimai vykdomi prie gamtos paveldo objektų arba prie turizmo trasų. Šiose vietose labai svarbu tikslingai suformuoti kraštovaizdį, išryškinti miško grožį. Taip pat specialieji kirtimai padeda geriau apžiūrėti vaizdingas vietas, patogiau prie jų prieiti.

Sanitariniai miško kirtimai

Sanitariniai miško kirtimai vykdomi ne visuose miškuose. I -osios grupės miškuose sanitariniai kirtimai nevykdomi. Vykdant sanitarinius miško kirtimus saugomose teritorijose labai svarbu visus veiksmus derinti su reglamentuojančiais teisės aktais. Saugomose teritorijose yra numatyta griežti reikalavimai kaip vykdomi tokie kirtimai, todėl patariama jų laikytis, Kitu atveju gali būti padaryta nepataisoma žala gamtai.

Kitos naujienos

Lietuvos ir Japonijos mokslininkai surėmė pečius: ieško sprendimų klimato kaitos mažinimui
0 min. skaitymo

Lietuvos ir Japonijos mokslininkai surėmė pečius: ieško sprendimų klimato kaitos mažinimui

Plačiau 2021-10-12
Pirmąkart miškininkų surengta akcija „Miško kuopa“ tapo prasmingos tradicijos pradžia
0 min. skaitymo

Pirmąkart miškininkų surengta akcija „Miško kuopa“ tapo prasmingos tradicijos pradžia

Plačiau 2021-09-22
Valstybinių miškų urėdija žievėgraužių žvalgymui pasitelkia ir dronus
0 min. skaitymo

Valstybinių miškų urėdija žievėgraužių žvalgymui pasitelkia ir dronus

Plačiau 2021-06-28

Šimtai įmonių norėtų įsigyti miško.
Ar norite gauti jų pasiūlymus?

Skambinti
+370 6 333 1515