Miško kaina - kas daro jai įtaką?

2016-06-17 3 min. skaitymo Miško kaina - kas daro jai įtaką?

Kartais kyla klausimas: kokia yra mano miško kaina? Ne paslaptis, jog senovėje kone visą Lietuvos teritoriją dengė miškai. Šiandien miškų plotai kai kur sumažėję net keliolika kartų, tačiau saugomuose plotuose galima išvysti labai senų ir saugomų medžių ar rasti nykstančių floros bei faunos rūšių, kurių augimui ir vystymuisi reikalingos tam tikros aplinkos sąlygos.

Mūsų laikais mišką galima laisvai pirkti ir parduoti. Šiame procese sunkiausias aspektas yra miško įvertinimas ir nustatymas, kokia yra miško kaina. Vien Google paieškoje įvedę frazę “miško kaina” ar “kiek kainuoja miškas” rasite įvairių būdų, kaip apskaičiuoti miško kainą ir kur, pasak pardavėjų, geriausia rinkos kaina galite parduoti savo mišką,

Paties miško ir žemės, kuriame jis yra, kaina priklauso nuo įvairių aspektų:

- perkamo miško žamės kainai įtaką gali turėti tai, kokiai veiklai vykdyti miškas yra perkamas. Pavyzdžiui, norint nusipirktuose plotuose vykdyti rekreacinę veiklą vertingesnis bus miškas, esantis šalia vandens telkinių ar gamtos objektų, kurie galėtų būti įdomūs turistams. Perkant mišką ir norint jame statyti gyvenamuosius rajonus bus vertingesnis miškas, esantis šalia didžiųjų miestų.

- medžių būklė: amžius, branda, medžių rūšis ir kiti aspektai. Visi šie aspektai orientuoti į tai, kokio pobūdžio mišką norima parduoti ir kokia veikla jame buvo vykdyta anksčiau (pavyzdžiui, kainai įtaką gali daryti ir faktas, ar miškas anksčiau buvo kirstas).

- tikslas, kuriuo miškas parduodamas ar perkamas. Nusipirktame miške galima vykdyti medžių kirtimą, naujų pastatų statybas ir daugelį kitų veiklų, kurios taipogi daro įtaką perkamo miško kainai.

Jau minėjome, kad mišką galima parduoti kartu su žeme. Tokiu atveju žemės, kurioje auga miškas, vertė apskaičiuojama vadovaujantis Lietuvos valstybės nutarimu, kuriuo yra įteisinta žemės vertinimo metodikas. Reikėtų atkreipti dėmesį, jog pagal šią metodiką nustatyta miško žemės kaina tik iš dalies atitinka kainą, kurią iš esmės nustato rinka, todėl aklai pasitikėti gautais duomenimis neverta, nes parduoti mišką bei žemę galima šiek tiek brangiau negu kad nustato įvairios metodikos. Tai - laisvos rinkos požymis, tačiau visuomet verta prisiminti, kad galutinė miško kaina priklauso ne nuo miško ploto, vietos, kurioje jis yra, bet galutinę kainą sudaro visų šių aspektų visuma, kurioje taipogi svarbi ir pardavėjo nuomonė, kuri nulemia, ar už pasiūlytą kainą miškas bus parduotas, ar ne.

Kitos naujienos

Aukšta alergijos žiedadulkėms rizika
0 min. skaitymo

Aukšta alergijos žiedadulkėms rizika

Plačiau 2020-04-17
Sakiškės - daugiausiai miško takų Vilniaus apylinkėse turintis kaimas
0 min. skaitymo

Sakiškės - daugiausiai miško takų Vilniaus apylinkėse turintis kaimas

Plačiau 2020-05-08
Laimėk medinį laikrodį „Deer“!
0 min. skaitymo

Laimėk medinį laikrodį „Deer“!

Plačiau 2020-03-02

Šimtai įmonių norėtų įsigyti miško.
Ar norite gauti jų pasiūlymus?

Skambinti
+370 6 333 1515